What is a JSON feed? Learn more

JSON Feed Viewer

Browse through the showcased feeds, or enter a feed URL below.

Now supporting RSS and Atom feeds thanks to Andrew Chilton's feed2json.org service

CURRENT FEED

Gaming Professors

Gaming Professors je zdrojem exkluzivních recenzí, rozhovorů a novinek z oblastí počítačových a konzolových her, hardware, software, deskové hry, filmy, seriály, knihy.

XML


Limitované Silent Hill skateboardy místo nové hry

Permalink - Posted on 2021-06-23 10:43

Na oficiálním Twitter účtu japonské společnosti Konami už se několik dní, vzhledem ke zveřejňovaným indiciím, spekulovalo o nějakém velkém ohlášení. Fanoušci samozřejmě doufali v novou hru, proto jejich zklamání bylo o to větší, když se sice velké oznámení konalo, ale ne takové, jaké by si zrovna představovali. Fandové Silent Hillu se tak můžou těšit na extrémně limitovanou edici skateboardů.

Zdroj: Konami

Skateboardy budou k dostání už od 23. června v 16.00 PST, což je na náš čas přesně ve čtvrtek v jednu hodinu ráno. Na výběr jsou hned dvě vskutku velice limitované edice – Standard Edition v počtu sto dvacet kusů a Nightmare Edition s pouze dvaceti pěti kusy. Na skateboardu najdete motiv snad toho nejikoničtějšího enemáka série – smrtící sestřičky. Nepůjde ovšem pouze o skateboardy… společně s nimi bude k dostání i nový merch inspirovaný univerzem Silent Hill jako trička, mikiny, polštáře apod.

Radost tak má jen určitá skupina fanoušků. Spoustu lidí se ovšem nezdráhalo pod oficiální příspěvek na Twitteru ukázat své zklamání, jiní si z něj spíše udělali legraci. I tak se mezi nimi našli tací, kteří i nadále doufají v oznámení nového kousku do rodiny. Silent Hill se nové hry dočkal naposledy v roce 2012 a nutno podotknout, že všemožné spekulace jsou na místě. Nejen minulý rok, ale i rok před ním, se objevily zprávy naznačující oživení této série. Jedno je však jisté, komunita přímo lační po nové hře, tak snad budou všechny prosby a tužby nakonec dříve či později vyslyšeny.

Zdroj: Konami

Zdroj: gamesradar.com

Článek Limitované Silent Hill skateboardy místo nové hry se nejdříve objevil na Gaming Professors.


Bloodborne je nejhranější hrou Playstation Now

Permalink - Posted on 2021-06-23 07:44

Žádné překvapení. Spíše plné uznání

Na oficiálním blogu Playstationu zveřejnila společnost Sony seznam nejhranějších her na PS Now za období od 1. března do 1. června 2021.  Na samém vrcholu seznamu se překvapivě nachází hra Bloodborne.

PS Now je předplatné pro streamování her, které uživatelům umožňuje hrát různé hry Playstation na Playstation 4 a 5 a také na PC. V nabídce jsou hry od éry PS2 až po některé z největších titulů PS4. Zatímco některé hry PS Now mají porty pro PC, jako například Horizon: Zero Dawn. PS Now vám umožní hrát hry, i když hardware vašeho PC není vhodný pro zpracování portu. Jedná se v celku o elegantní řešení, pokud tedy máte dostatečně rychlé širokopásmové připojení.

Bloodborne pc 2

Zdroj: igdb.com

Díky PS Now si zahrajete Bloodborne na PC

Pro všechny, kteří nevlastní Playstation, je použití služby PS Now v současné době jediným způsobem, jak si zahrát Bloodborne. Vzhledem k tomuto faktu a k neutuchající popularitě hry není překvapením, že se dostala na první místo v seznamu. V poslední době se však na PC dostává stále více exkluzivních her pro Playstation. Což vede i v úvahu a ve víru lidí, kteří doufají, že se Bloodborne někdy dostane i na PC. A to také díky tomu, že jsou na PC k dispozici hry od From Software, jako například série Dark Souls. Stejně jako Sekiro bude i Elden Ring při vydání k dispozici na PC.

 

Mohly by však existovat i plány pro Bloodborne na PC, které vůbec nezahrnují PC port původní hry. Častý leaker Navtra, který správně předpověděl Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin a Life is Strange: Kromě toho tvrdí, že se chystá “ambiciózní” remaster pro PS5, který by měl na hře změnit více než jen rozlišení a framerate. Podle leakera nebude tento remaster vyvíjet ani From Software, ani BluePoint Games, z nichž druhá jmenovaná se postarala o remake Demon’s Souls.

Zde je kompletní seznam nejhranějších her Playstation Now na PC:

Bloodborne

Horizon Zero Dawn

The Last of Us

Marvel’s Avengers

Detroit: Become Human

Článek Bloodborne je nejhranější hrou Playstation Now se nejdříve objevil na Gaming Professors.


Going Medieval – středověký RimWorld

Permalink - Posted on 2021-06-23 07:43

Going Medieval je budovatelská hra, ve které přeberete kontrolu nad skupinou osadníků. Ti znovu osidlují Evropu poté, co byla zpustošena nekontrolovaným morem. Naštěstí pro vás je zde spousta volné půdy, ale život pro vaše osadníky nebude snadný. V cestě vám budou stát především jiní přeživší, kteří se budou pokoušet převzít vaši úrodnou půdu silou.

Není se ale čeho bát. Než začnete vést válku se svými sousedy a budete útočit na jejich velkolepé hrady, budete muset začít úplně od samého začátku, a to se skromným malým statkem a velkým cílem udržet své lidi naživu.

Going Medieval – stavba vašeho domova
Going Medieval – pěstování

Zdroj: Foxy Voxel

Tři možné scénáře

Nemáme žádné informace o tom, jestli se vývojáři Foxy Voxel rozhodnou přidat ještě pár další scénářů, nebo zůstanou zatím u třech, které předběžný přístup nabízí – standard, peaceful a survival

Standardní scénář pro vás znamená, že vaše osada bude pod útoky nepřátelských nájezdníků a budou aktivní ekologické eventy – střídání ročního období apod. Nájezdy budou probíhat ve stabilních intervalech a jejich obtížnost se přizpůsobí vašemu postupu hrou. 

Peaceful scénář, jak už název napovídá, bude kompletně bez nepřátel. Tento mód vývojáři doporučují hráčům, kteří dávají přednost budování a starání se o blaho osadníků.

Survival je posledním scénářem, ve kterém budou nájezdy nepřátel mnohem častější a jejich náročnost se bude samozřejmě i neustále zvyšovat. Tento mód bych doporučil už pro ostřílené hráče, kteří s podobnými tituly mají hojné zkušenosti. 

Tyto scénáře můžete ještě upravovat skrze obtížnost podle toho, jaká vám vyhovuje. Můžete si vytvořit i svůj vlastní scénář, kde si zvolíte, s jakým množstvím daných surovin a počtem osadníků chcete hru začínat. Going Medieval si zkrátka můžete do jisté míry přizpůsobit podle sebe a vašich zkušeností s tímto žánrem. Později si ještě zvolíte místo, kde budete stavět svou vesnici, a na samotný závěr si vyberete osadníky podle vašeho gusta, stejně jako v titulu RimWorld.

Going Medieval – výroba zbraní

Zdroj: Foxy Voxel

Budujte si příběh města

V Going Medieval si nebudujete jenom svůj vlastní příběh, ale i příběh vašich občanů. Jakmile se k vám začne přidávat více obyvatel, příběh města tak poroste společně s nimi. Může se stát, že do vašeho města přiběhne zločinec, který utíká před hlídkou. Na vás tak je se rozhodnout, jestli zločince vydáte, nebo ho ve vesnici schováte a poskytnete mu tak azyl. Pokud se rozhodnete zločince ponechat ve své vesnici, musíte ale počítat s tím, že můžete naštvat sousední vesnice. Pak se jen stačí modlit, abyste měli dostatečně silné hradby a vaši vojáci si zrovna nevzali dovolenou.

Ochraňte své město a osadníky!

Vaši kolonisté se budou potýkat s více problémy než jenom s nájezdníky. Musíte je zabezpečit před hladověním a různými živly, proto je nezbytné zásobit se a postupně vybudovat přístřeší, které je udrží nakrmené a v teple.  

Nedílnou součástí bude research, bez kterého se neposunete dál. Přestože je titul v rané fázi vývoje, nabídne toho opravdu hodně – od dřevěných zbraní až po ty železné, různé obranné struktury, možnost vytvoření hospody, nábytku, výrobu několika druhů cihel a mnoho dalšího.  

Co se nájezdů nepřátel týče, tak zatím můžete využívat jen pasti nebo hradby, na které postavíte své jednotky. Když na vás budou nepřátelé útočit, dostanete upozornění a spustí se časovač, u kterého se také můžete dočíst, jaké jednotky proti vám půjdou a v jakém množství. Neočekávejte však nijak inteligentní nepřátele, protože většinou se mohou zaseknout o skálu. Pokud máte hradby, budou kolem jedné strany kroužit a nechají se postřílet – umělá inteligence není zatím moc vyspělá. Uvidíme, jestli to takto zůstane i nadále, nebo jestli s tím tvůrci hry něco udělají a později dostaneme plnohodnotné souboje.

Going Medieval – změna počasí

Zdroj: Foxy Voxel

Stavění na sebe? Proč ne.

Titul se v současné době nachází v raném přístupu, kde jste zatím omezeni pouze na to, že můžete vybudovat jednu vesnici – nemůžete se spontánně rozšířit, ale svou základnu si můžete vybudovat relativně velkou. Je pozoruhodné, že můžete budovy stavět i na sebe, a díky tomu vytvořit větší základnu nebo třeba hospodu. Pokud budete chtít své lukostřelce umístit na vyšší patra, jako jsou zdi nebo věže, aby útočili z vyššího úhlu, v Going Medieval je to možné. 

Také zde máte možnost kopat do skal či země. Můžete si takto vytvořit různé tunely nebo sklepení pro ochranu vašich obyvatel či vzácných materiálů, o které byste během útoku neradi přišli. Tímto způsobem lze také vytvořit tajný tunel, který vás zavede do jiné a lépe chráněné místnosti.  Možností, jak vybudovat svou kolonii, máte celkem hodně a jsem docela zvědav, kam až to vývojáři dotáhnou.

Přídavky, které by se měly časem přidat

Vývojáři mají se svým titulem velké plány a chtějí hru dále rozvíjet. Měli bychom se postupně dočkat například obchodování, nových poliček a stojanů na zbraně, náboženského vlivu, obléhacích zbraní, vězeňského systému a spousty skvělých vychytávek a novinek.

GP uvozovky

Going Medieval je skvělou budovatelskou hrou, která se nechala inspirovat hrou RimWorld. Titul se sice nachází v hodně rané fázi předběžného přístupu, ale i tak vám dokáže nabídnout spousty zábavy na několik hodin. Máte zde několik možností, jak vybudovat svou kolonii a dotáhnout ji na co největší království. Jestli se Foxy Voxel povede do hry implementovat všechny slíbené prvky, mohla by tak vzniknout skvělá budovatelská hra. Going Medieval si můžete zakoupit na Steamu za 22,99 €.

Článek Going Medieval – středověký RimWorld se nejdříve objevil na Gaming Professors.


Arma slaví 20 let. Pusťte si vzpomínkový stream

Permalink - Posted on 2021-06-22 16:19

Hra Arma, vydaná pod názvem Operace Flashpoint (Operation Flashpoint), slaví 20 let své existence. Vývojáři z Bohemia Interactive oslaví tuto událost streamem, na němž vystoupí např. CEO Bohemia Interactive, Marek Španěl, dále Ivan Buchta nebo Niles George.

Stream začne už dnes v 19:00 našeho času (17:00 UTC) a podívat se na něj můžete na YouTube nebo na Twitchi.

Série Arma patří k nejznámějším a nejúspěšnějším českým hrám v zahraničí. Její první díl pak české fanoušky oblažil plným českým dabingem a celkovou nápadnou podobností oficiálně fiktivního světa reálnému českému prostředí. Hra způsobila malou revoluci v žánru FPS a válečných her, neboť nabízela otevřený svět, více možností plnění misí, zajímavou kampaň, variabilitu v hratelnosti a množství přídavných levelů. Jedná se o jakýsi protipól striktně lineárních a naskriptovaných her, jako je Call of Duty. Z Army vychází také multiplayerová akce DayZ.

Vývojáři upozorňují, že dnešní akce nebude sloužit k oznámení nového dílu. Místo zcela nových zážitků nás tak čeká pořádná nostalgie.

Zdroj: Arma3.com

Článek Arma slaví 20 let. Pusťte si vzpomínkový stream se nejdříve objevil na Gaming Professors.


Aim Lab – zdokonalujte svoje míření

Permalink - Posted on 2021-06-22 15:32

Věřím, že spousta z vás hraje různé hry a ne vždy je vaše míření tak dokonalé a precizní, jak byste si přáli. Se špatnou muškou to ve hře většinou moc daleko nedotáhnete, což může být skličující. Je tedy jisté, že trénink dělá mistry a je vždy potřeba – přesně proto vznikla tréninková hra Aim Lab. Je navržena tak, aby vám pomohla zdokonalit si vaše míření a nalezla vaše nedostatky.

Trénujte do specifické hry

Věřím, že spousta z vás hraje různé hry a ne vždy je vaše míření tak dokonalé a precizní, jak byste si přáli. Se špatnou muškou to ve hře většinou moc daleko nedotáhnete, což může být skličující. Je tedy jisté, že trénink dělá mistry a je vždy potřeba – přesně proto vznikla tréninková hra Aim Lab. Je navržena tak, aby vám pomohla zdokonalit si vaše míření a nalezla vaše nedostatky.
Výběr hry do které chcete trénovat

Rank a vaše schopnosti

Po krátkém tutoriálu hra vyhodnotí váš rank. Je to pro vás jistá motivace, nikdo přece nechce být v kategorii bronze nebo silver, že ano? Donutí vás to každý den chvíli trénovat a snažit se vylepšovat svoje schopnosti. Hra vám ukazuje skóre vašich schopností. Do schopností patří kmitání, sledování, rychlost, preciznost, vnímání a kognice. Čím vyšší číslo máte, tím lepší v určité schopnosti jste.

Možnosti tréninku

Teď se pojďme podívat na možnosti tréninku. V přednastavených úkolech si vyberete jednu kategorii, kategorie jsou pojmenovány podle vašich schopností. Pokud si tedy všimnete, že vaše skóre je nejnižší u schopnosti rychlost, logicky začnete trénovat v sekci rychlost a budete se snažit si svoje číslo vylepšit. V této sekci je poté několik možných map a v každé máte trochu jiný úkol.
Trénink s ostřelovací puškou

Jak trénink vypadá?

Trénink samotný je velice jednoduchý a prostý. Váš jediný úkol je se strefovat do cílů. Cíle jsou nejčastěji ve tvaru koule, ale úkol, který na určité mapě tréninku plníte, je vždy jiný. Záleží vždy na tom, co za schopnost zrovna zdokonalujete. Například se cíle pohybují různě ve vašem zorném poli nebo se objevují na různých místech a pokud cíl do určitého času netrefíte, tak zmizí.

Shrnutí po dohrání tréninkové mapy

Po dokončení mapy na vás vyskočí hodnocení. Aim Lab shrne vaše silné a slabé stránky, např. vás upozorní, že zaměřujete moc pomalu, a doporučí vám si zahrát více map v režimu rychlost. Je zde také číselné hodnocení uvedené v procentech – čas reakce, přesnost, zabití celkem, skóre a čas trasování. Čím vyšší procentuální číslo získáte, tím lepší v určité kategorii jste. Moje nejnižší číslo vždy bylo v času reakce, a tak jsem nejčastěji trénovala právě v kategorii rychlost.

Máte volnou ruku

V Aim Lab si můžete zbraně nebo i mapy nastavit dle vlastních představ. U zbraně nastavujete například pozici zbraně, sílu zpětného rázu nebo třeba poměr přiblížení. U mapy můžete nastavit pozici cíle, maximální a minimální velikost cíle nebo trvání cíle. Hra vám umožní si nastavit trénink dle svých vlastních potřeb, což opět považuji za kladný bod.
Nastavení zbraně

Hra s předběžným přístupem

Aim Lab vás hned ze začátku upozorní, že je dokončený pouze z 40 %. To znamená, že se můžete potýkat s určitými bugy, záseky a tak podobně. Máte ale možnost tvůrcům zaslat zprávu, kde napíšete, s jakým problémem jste se setkali. Do hry pravidelně vychází aktualizace a je vidět, že tvůrci se o hru starají, takže můžeme doufat, že se jim i podaří odstranit všechny nedostatky.
GP uvozovky

Aim Lab je skvělá tréninková hra, která dle mého dokáže pomoct hráčům vylepšit jejich rychlost míření a také jejich přesnost. Nejsem ale přesvědčená, že hra je vytvořena tak, aby byla zároveň i zábavná. Určitě by bylo dobré, kdyby do her přibylo více map s takzvanými „živými cíli“, které by se proti vám bránily a ne jen uhýbaly. Přeci jen střílení do kuličky člověka časem omrzí.

Článek Aim Lab – zdokonalujte svoje míření se nejdříve objevil na Gaming Professors.


1 500 000$ z CS:GO turnaje bude věnováno na charitu

Permalink - Posted on 2021-06-22 10:11

Gamers Without Borders v českém překladu Hráči Bez Hranic je virtuální festival, kde také bude turnaj ve hře Counter Strike: Global Offensive. Prize pool je neuvěřitelných 1 500 000 dolarů. Tento festival je charitativní akce. Peníze budou darovány charitativním organizacím, které se zaměřují na distribuci lékařské pomoci zaostalým zemím.
Tuto akci podpoří světově známé týmy – BIG, Dignitas, FaZe Clan, FURIA, MIBR, mousesports, Ninjas in Pyjamas a ENCE. Tyto týmy budou rozděleny do dvou skupin. V každé skupině budou čtyři týmy. V každém zápase se budou hrát maximálně tři mapy. Tým, který zvítězí na dvou mapách vyhrává duel. Dva nejlepší týmy z každé skupiny se poté dostanou do semifinále.
Turnaj bude probíhat od 22. června do 27. června. Čím lepší umístění si tým vybojuje tím větší částku vyhraje. Tuto částku poté věnuje na charitu, kterou si tým sám zvolí. Jak jsem již ale zmínila výše, částky budou věnovány různým organizacím, které se snaží poskytovat lékařskou pomoc zaostalým zemím. V momentální situaci se bude jednat o distribuci vakcín proti COVID-19.

Prize pool podle umístění:

1. 600 000$
2. 300 000$
3. 150 000$
4. 150 000$
5. 100 000$
6. 100 000$
7. 50 000$
8. 50 000$

Zdroj: WIN.gg

Článek 1 500 000$ z CS:GO turnaje bude věnováno na charitu se nejdříve objevil na Gaming Professors.


CoD: Warzone – hráči, pozor na vraždící dveře!

Permalink - Posted on 2021-06-22 08:02

Nový update Call of Duty: Warzone nám přinesl novou sezónu, v pořadí již čtvrtou. S novými prvky do hry přišly také bugy. Na jeden z nich hráči narazili velmi brzy – jedná se o dveře, které vás zabíjí.

Na redditu sdílel uživatel Rxelik_ video, ve kterém lze vidět bug přímo:

Zdroj: reddit.com

Na videu vidíme, jak hráč s plným štítem několikrát naběhne do dveří, ty mu opakovaně seberou celé HP i všechny pláty brnění, které měl. Přitom to vypadá, jako kdyby uživatel dostal přímo headshot a utrpěl tak plné poškození. Dveře samotné se nacházejí v oblasti Salt mines. Uživatelé v komentátorské sekci jsou sami zmatení a zaskočení.

Dveře bývají jednou z největších nočních můr v oblasti programování. Vývojáři mají s touto oblastí obvykle největší problém, samotným hráčům se tedy občas stane, že se dveře zaseknou. Občas se stane, že dveřmi nelze projít, přestože se zdají být otevřené, ale i obráceně – dveře vypadají zavřeně, avšak procházet jimi můžete. Je dost možné, že chyba bude velice brzy odstraněna díky pohotovému servisnímu týmu Activisionu, který má Warzone na starosti.

Zdroj: pcgamer.com

Článek CoD: Warzone – hráči, pozor na vraždící dveře! se nejdříve objevil na Gaming Professors.


Rust dostane v červenci Nvidia DLSS

Permalink - Posted on 2021-06-21 17:05

Příjemný nárůst výkonu pro majitele karet RTX.

Nvidia přináší DLSS-Deep Learning Super Sampling do oblíbené survival hry Rust. Tato aktualizace vyjde začátkem příštího měsíce, a to zcela zdarma, jakožto součást „balíčku dalších her“.

Podpora DLSS pro hru o přežití se objeví 1. července. Doprovází ji funkce Nvidia Reflex, která byla přidána již v květnu, aby pomohla snížit latenci systému. Aktualizace by měla být příjemným zvýšením výkonu pro hráče ve hře, která je tradičně trochu špatně optimalizovaná.

Úspěšný rok pro Rust

Pro hru Rust to byl dobrý rok, a to navzdory tomu, že na jeho začátku její servery doslova vzplály. Hra se před pár měsíci dočkala velké vizuální úpravy, která jí dodala „svěží vzhled“ a přepracovala některé části světa. Změny se dočkalo smetiště a posun křoví byl upraven tak, aby se usnadnilo budování základen.

Rust není jedinou hrou, která se dočkala podpory. Společnost Nvidia poskytuje DLSS také hrám Lego Builder’s Journey a Doom Eternal. DLSS pro hru Lego Builder’s Journey přichází spolu s datem vydání 22. června, zatímco hra Doom Eternal získá podporu DLSS při vydání aktualizace ray tracingu 29. června. 

Uživatelé Linuxu také dostanou svůj díl supersamplingu, a to s podporou her Vulkan na platformě Proton od 22. června. Další podpora pro hry DirectX s podporou DLSS běžící přes Proton dorazí později v tomto roce.

Hru můžete sledovat zde.

Zdroj: pcgamer.com

Článek Rust dostane v červenci Nvidia DLSS se nejdříve objevil na Gaming Professors.


Assassin’s Creed Valhalla v oficiální propagaci Irska

Permalink - Posted on 2021-06-21 14:14

Herní turismus je poměrně novou záležitostí, kterou umožnil hlavně rozvoj fotorealistické grafiky, na jakou můžeme v dnešních hrách narazit. Z našeho prostředí lze zmínit Kingdom Come: Deliverance a Sázavsko, ze zahraničního ostrov Cušima v Japonsku, na němž se odehrává známá japonská akce. Země samy přitom projevují zájem o to, se díky hře zviditelnit.

Naplň své srdce Irskem

To se nyní stalo také v Irsku. Nové rozšíření Assassin’s Creed: Valhalla, „Wrath of the Druids“ (česky Hněv druidů), zaujalo irskou organizaci Tourism Ireland, která si dohodla s Ubisoftem oficiální spolupráci. Hry ze série Assassin’s Creed obecně čerpají z historie a mnohé tituly zahrnují umělecké ztvárnění reálných lokací, jak tomu bylo třeba i v dvou předchozích dílech (Origins a Egypt, Odyssey a antické Řecko). Jaké lokace najdeme ve hře a je možné je spatřit i naživo? Tak například dnešní hlavní město Dublin, stolovou horu Ben Bulben v hrabství Sligo, tzv. Obrův chodník (Giant’s Causeway), známý také ze seriálu Game of Thrones, či sídlo irských králů Tara. Ve videu můžeme vidět srovnání rekonstrukce ve hře a reálných záběrů ze současného Irska.


Sice není jasné, kolik turistů, kteří by se jinak do Irska nepodívali, se podaří pro návštěvu získat tímto krátkým klipem, co však naopak jasné je, je vzrůstající zájem o cesty (nejen) do zahraničí v souvislosti s táhlou pandemií COVID-19. Pokud máte rádi Assassin’s Creed, máte peníze, čas a trochu odvahy, můžete se do Irska podívat již nyní.

Zdroj: Tourism Ireland

Článek Assassin’s Creed Valhalla v oficiální propagaci Irska se nejdříve objevil na Gaming Professors.


Fearmonium – zhmotněné noční můry

Permalink - Posted on 2021-06-21 11:46

Fearmonium je psychedelická plošinovka, kde se napětí prolíná s humorem. Titul začíná nepříjemnou vzpomínku, ve které musíte postupovat dál a stát se skutečnou fóbií tím, že prolomíte všechny hranice, abyste odhalili nejskrytější kouty Maxovy mysli.

Hra vás dostane do vědomí malého chlapce Maxe, který si vyvinul fóbii z klaunů po setkání s několika z nich v cirkuse. Samotný klauni hlavními protivníky hry. Veškerá vizuální estetika Fearmonia se točí kolem podivných cirkusových představ a psychedelických projevů.

Titul je ručně kreslený

Fearmonium je ručně kreslený titul a hodně lidem může připomínat oblíbenou hru Cuphead. Hra je vyprávěna skrze komiks, díky němu a celkovému zpracování hry si můžete vychutnávat malířské dovednosti člověka, který si říká Slava Gris. Slava pracuje na své hře úplně sám a musím uznat, že se jedná o opravdu skvělí počin. 

Zničte klauny!

Zatím co se Fearmonium odehrává v mysli mladého chlapce Maxe, pravým antagonistou je “rostoucí fobie”. Musíte vstoupit do své vlastní mysli a čelit svému strachu z klaunů tím, že je rozdrtíte kladivem! Pokud nemáte rádi klauny a dokážete se přenést přes fakt, že je jich hra plná tak možnost jejich likvidace kladivem je nesmírně uspokojující. Jediným malým háčkem je fakt že hrajete za malého klauna, který zabijí ostatní klauny což je to docela ironické.

Ve vaší cestě k likvidaci nočních můr bude stát několik nepřátel, budete tak muset zmlátit kostry, dřevěného poníka, kouzelníka s karetními triky, cirkusového akrobata, létacího trpaslíka na obláčků, rytíře ozbrojeného mečem a štítem nebo dokonce malým kanónem.

Abyste je hladce poráželi budou vám k tomu napomáhat různé Ability, které si postupně odemykáte. Odemknout si například můžete Pendulum, to vytvoří velkého klauna, co vás nakopne do zadnice abyste přeletěli přes větší propast nebo můžete ještě získáte malého rytíře na dřevěném koni, který vám pomáhá útočit na nepřátelé.

Fearmonium – ciskurový den

Fearmonium má pomalejší ovládání

Titul je hratelně hodně podobný hrám jako je Cuphead, Ori, Skull apod. všechny zmíněné tituly měli společné, že byli rychlou akcí, kde vaše postava lítala po obrazovce, aby se vyhnula úderům či střelám od nepřátel. Fearmonium je pravým opakem. Váš malý klaun je na můj vkus docela pomalý ať už se jedná o úder či samotný pohyb, samozřejmě to hře nijak neškodí, protože mechanismy jsou k tomuto pohybu přizpůsobené, ale přeci jen u stylu takovýchto her byste čekali o něco rychlejší a plynulejší pohyby.

Mapa a rychlé cestování

Mapu si postupně odhalujete svým průchodem hrou, rychlé cestování mezi lokacemi vám potom zajistí vana, ve které se koupe Lady Deprese. Čtete dobře, skočíte do bublinkové koupele, nad kterou lítají netopýří oční bulvy a přenesete se na libovolné místo. Kouzelná vana s ještě kouzelnější Depresí nefunguje jen jako rychlé cestování ale také na ukládání vašeho postupu hrou nebo jako směnárna.

Po mapách sbíráte balónky, které můžete vyměnit za lepší itemy – adrenaline, rakety aj. Jenom až sní budete mluvit tak vám doporučuji abyste se podívali, jestli kolem vás není vaše drahá polovička nebo třeba rodiče. Není to kvůli tomu, že by byla zcela nahá to ne ale jde o to, že vydává prazvláštní zvuky, u kterých by si někdo mohl myslet, že se díváte na nepřístupný film.

Lokace, které budete během svého řádění navštěvovat jsou pěkně nakreslené a společně s hudebním podkladem skvěle dokreslují pocit úzkosti a deprese. Navštívíte třeba starý zchátralý zámek, zasněžený cirkus nebo oblast co je vytvořená jen z knížek nebo z dětských kostiček.

Fearmonium – Lady Deprese

Bossové nejsou tak jednoduchý, jak se může zdát

Fearmonium vám nabídne celkem jedenáct bossů, kde každý z nich představuje Maxův strach nebo úzkost. Těšit se tak můžete na rozpačitost, regresi, učitelku či šikanu. Každý z bossů má svůj unikátní styl boje, na který se budete muset nejdříve adaptovat. Pravda, nejsou tak obtížné jako třeba u Cuphead ale i tak vás někteří dokážou pěkně potrápit. Každý z nich má své ikonické pozadí například první boss Pediofobie (člověk co má panický strach z panenek) se odehrává na loutkovém jevišti.  Souboj se šikanou zase třeba na školních záchodech.

Expecte Amour

Tvůrci znova spolupracovali s hudebníkem, co si říká Expecte Amour, který pracoval i na dalších hrách vývojářů jako jsou – Catmaze a Reflection on Mine. Samotný Expecte Amour si zahraje jednoho z bossů, co musíte porazit. Docela zajímavý souboj, na který se můžete těšit.

GP uvozovky

Fearmonium se na první pohled může jevit jako titul, který se bude podobat akční řežbě Cuphead. Bohužel ale tomu tak není a recenzovaný titul se hraje odlišným stylem. Přesto se ale jedná o titul, který stojí za to si zahrát a poznat příběh plné deprese, úzkosti malého kluka, který se z toho snaží dostat. Tento titul si můžete na Steamu pořídit za 10,79 €.

Článek Fearmonium – zhmotněné noční můry se nejdříve objevil na Gaming Professors.