What is a JSON feed? Learn more

JSON Feed Viewer

Browse through the showcased feeds, or enter a feed URL below.

Now supporting RSS and Atom feeds thanks to Andrew Chilton's feed2json.org service

CURRENT FEED

Vysočina-news.cz

Zpravodajství z Vysočiny

XML


Permalink - Posted on 2020-10-01 08:01

Televizní pořad města Havlíčkův Brod Radniční okénko ve svém 766. vysílání přináší informace o výstavbě nové sportovní tréninkové haly ve městě.

Další reportáže a rozhovory nabídnou informace o Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, ale také o tom, že popelnice musí být označeny číslem popisným. Přiblíží udílení Cen města a přinese i tradiční pozvánky.


V Jihlavě začíná stavba sjezdu z dálničního přivaděče

Permalink - Posted on 2020-10-01 07:11

Mimoúrovňová křižovatka silnice I/38 a ulice Romana Havelky v Jihlavě začne řidičům sloužit v červenci 2021. Se stavbou budou souviset i dopravní omezení. První z nich začne už v pondělí 5. října.

Stavba spočívá v dostavbě nekompletní mimoúrovňové křižovatky silnice I/38 s ulicí Romana Havelky (silnice III/03824) v Jihlavě o jeden ze dvou zbývajících dopravních směrů, sjezd ve směru od Znojma. „Dále se stávající křižovatka s nájezdem u Vodního ráje změní na světelnou křižovatku řízenou semafory,“ doplnil náměstek primátorky Jihlavy Petr Ryška.

Do konce roku budou probíhat přípravné práce zahrnující realizaci kompletního odvodnění budoucí stavby včetně zemních přípravných prací. „Tyto práce vyžadují dočasná dopravní omezení v ulici Romana Havelky či na samotném přivaděči. V období od pondělí 5. října do úterý 20. října bude z důvodu výstavby kanalizace kompletně uzavřen sjezd od Havlíčkova Brodu do ulice Romana Havelky,“ doplnil mluvčí magistrátu města Jihlavy Radovan Daněk.

Na jaře příštího roku bude probíhat výstavba jednotlivých etap stavby. Etapa č. I. bude spočívat ve výstavbě jižní poloviny ulice R. Havelky. „Jde o dva jízdní pruhy a větev k obchodnímu areálu. Provoz bude při tom veden střídavě řízenou světelnou signalizací po severní straně ulice,“ vysvětlil Tomáš Kejval z odboru rozvoje města jihlavského magistrátu. Komunikace vedoucí k obchodnímu areálu bude podle jeho slov jednosměrná a šířka jízdního pruhu na ulici R. Havelky, po kterém povede doprava, bude minimálně 3,5 metrů.

V etapě č. II dělníci postaví severní část ulice R. Havelky společně se sjezdem z I/38 za vedení provozu po již zhotovené části komunikace. Ta bude mít hotové už dva jízdní pruhy a šířku 7,5 metrů. Při výstavbě sjezdu z I/38 zůstane na nájezdu na I/38 pruh široký minimálně čtyři metry.

Stavba vyjde celkově na 33,3 milionů korun vč. DPH, investorem je město Jihlava a z části Krajská správa a údržba silnic Kraje Vysočina, která se podílí částkou 2,3 mil korun vč. DPH. Zhotovitelem stavby je firma Skanska, a.s.


Pavel Brož přeborníkem OPEN Vysočiny ve Žďáře nad Sázavou

Permalink - Posted on 2020-10-01 06:40

V pondělí 28. září skončil sedmikolový Open Vysočina 2020 ve Žďáře nad Sázavou. Přeborníkem kraje se stal Pavel Brož ze Světlé nad Sázavou.

Celkové pořadí: 1. Pavel Krupica (Kuřim), 2.Tadeáš Hladký (Jezdci Jundrov), 3.Pavel Brož (Světlá nad Sázavou), 4.Vlastimil Siebenbürger a 5.Pavel Večeřa (oba Žďár nad Sázavou).

Pětice vítězů celkového pořadí:  uprostřed 1. Pavel Krupica, vpravo Pavel Brož a Tadeáš Hladký, vlevo Pavel Večeřa a Vlastimil Siebenbürger.

Pořadí v KP Vysočina 2020: 1. Pavel Brož, Světlá nad Sázavou, 2. Vlastimil Siebenbürger, 3. Pavel Večeřa, 4. Ivo Svoboda a 5. Tomáš Vokoun, všichni Žďár nad Sázavou.

Kategorie v KP Vysočina: Zleva: Nejlepší juniorka Taťána Nesporá, Světlá nad Sázavou, nejlepší senior Vlastimil Siebenbürger, nejlepší junior Tomáš Vokoun a nejlepší žena Eva Kořínková, všichni Žďár nad Sázavou. 

Výsledky: chess-results.com/tnr532696.aspx?lan=5&art=1&rd=7
Fotogalerie .. vecerovizr.rajce.idnes.cz/Sachy_Open_Vysocina_2020/


V pátek a v sobotu krajské volby 2020

Permalink - Posted on 2020-10-01 06:24

V pátek 2. října se ve 14.00 otevřou všechny volební místnosti v Kraji Vysočina a v regionu uskuteční se v pořadí šesté volby do krajského zastupitelstvo za době existence krajů.

Voliči, kterých při posledních volbách bylo zapsaných ve volebních seznamech na Vysočině 413 171, mohou až do sobotní čtrnácté hodiny vybírat ze šestnácti kandidátních listin, na nichž je 641 kandidátů, složení budoucího krajského zastupitelstva.

Poprvé ve dvacetileté historii nového krajského uspořádání volby doprovázejí zvláštní opatření. Voliči tak musí do volebních místností s rouškami, které mohou odložit pouze v době identifikace před volební komisí.
Zastupitelstvo tvoří na Vysočině 45 zastupitelů a v posledních volbách voliči, jichž se dostavilo k urnám 37,37 %, poslali do zastupitelstva zástupce České strany sociálně demokratické (11 zastupitelů a 24,44 %), ANO 2011 (9 a 20 %), Křesťanské a demokratické unie – Československé strany lidové (7 a 15,56 %), Komunistické strany Čech a Moravy (6 a 13,33 %), Občanské demokratické strany (5 a 11,11 %) a Starostů PRO VYSOČINU (4 a 8,89 %) a Koalice Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů (3 a 6,67 %).

Více o kandidátech v krajských volbách.


Příprava voleb v Jihlavě je v plném proudu

Permalink - Posted on 2020-09-30 17:11

Na jihlavském magistrátu vrcholí přípravy krajských voleb, které proběhnou už tento pátek a sobotu, tedy 2. a 3. října.

Magistrát města Jihlavy zajišťuje průběh voleb v 58 volebních okrscích. Volby budou probíhat v pátek 2. října od 14.00 do 22.00 a v sobotu 3. října od 8.00 do 14.00. Pracovníci magistrátu musí do té doby rozvést do volebních místností ve všech okrscích věci, které jsou povinné – například státní vlajku, znak, označení místnosti, náhradní lístky nebo obálky. V letošním roce musí magistrát navíc zajistit také dostatečnou zásobu roušek a dezinfekce.

„Úřad volebním komisím zajišťuje i věci, které nejsou povinné, ale které si vyžádala zkušenost z minulých let. Nechybí tak třeba svítilna a baterky pro případ výpadku proudu, pytle na odpad, kancelářské potřeby, provázky a další drobnosti,“ popsala Alena Holubová, koordinátorka příprav zajišťovaných jihlavským magistrátem.

Příprava materiálů probíhá v tělocvičně ZŠ Křížová na Hluboké ulici, kde se potřeby shromažďují na hromádky. Ty si v pátek rozeberou zástupci volebních komisí a odnesou do volebních místností, ve kterých již budou plenty a urny. Po celou dobu voleb jsou na magistrátu osoby, které jsou připraveny do volebních místností obratem dodat chybějící věci jako náhradní volební lístky nebo třeba vlajku.


FC Vysočina chce v pátek proti Prostějovu potvrdit venkovní výhry

Permalink - Posted on 2020-09-30 17:02

Jihlavský tým je před pátečním domácím utkáním s Prostějovem výrazně povzbuzen dvěma venkovními výhrami v řadě, nastřílel nejvíce branek ze všech týmů druhé fotbalové ligy a Hanáci na Vysočině ještě nikdy nezvítězili.

Fotbalisté FC Vysočina Jihlava se nyní nacházejí v dobrém rozpoložení. Nemusí nyní kouč Aleš Křeček krotit sebevědomí a euforii hráčů? „To může být jen zdání. My jsme si zápas v Třinci rychle vyhodnotili. Přinesl skvělý výsledek, ale v naší hře byly momenty, k nimž jsme byli vůči hráčům kritičtí. Od prvního tréninku tohoto týdne jsme ke klukům hovořili o pokoře, protože bez ní nelze další zápasy dlouhodobě zvládat. Myslím si, že nikdo nelítá v oblacích. Byla by to velká chyba.“

V jakém stavu je kádr? Kteří hráči budou v pátek absentovat? „Bohužel, Standovi Klobásovi se po tréninku znovu objevila prasklinka v třísle. Ten v nejbližší době nachystaný nebude. Stejně tak Radek Křivánek a Fares Shudeiwa,“ sdělil nepříjemnou informaci jihlavský lodivod.

Jaká jsou Vaše poznatky prostějovského týmu? Na které hráče si budeme muset dát pozor? „Prostějov samozřejmě pečlivě sledujeme a dost podrobně jsme si rozebrali jeho zápasy. Víme, že tento tým v létě prošel poměrně výraznými změnami, přesto disponuje hráči s ligovými zkušenostmi. Lídrem kabiny je zkušený Schuster, hodně odkopáno na ofenzivní levý bek Stříž, na podhrotu operuje talentovaný Píchal a před ním hraje nebezpečný Zikl z Brna. A mohl bych pokračovat. Jde o nepříjemného soupeře, který chce hrát fotbal, z čehož by mohl pramenit dobrý zápas. Věříme, že s příznivým výsledkem pro nás,“ zdůraznil Křeček.

Prostějov, který vede exbrněnský trenér a bývalý jihlavský hráč Pavel Šustr, v novém ročníku prohrál pouze jednou doma s Žižkovem 0:2, ale zároveň stále čeká na první vítězství. Navíc má o duel méně, neboť utkání ve Vlašimi bylo odloženo s ohledem na koronavirovou nákazu. Dosavadní tříbodový zisk vzešel z remíz s Blanskem, na Dukle Praha a v posledním kole s Táborskem, kdy Prostějov přišel o vyloučené Šmehyla a Spáčila.

Prostějov se v Jihlavě představil teprve pětkrát, přičemž pouze jednou neprohrál – před více než devatenácti lety. Připomeňme si tehdejší sestavu FC Vysočina plnou osobností klubové historie: Bartoš – Hekerle – Kadlec, Slavík – Sláma, Ryška, Večeřa (46. Veselý), Kufa, Vaculík (61. Koníř) – Hošťálek, Kaplan. Jedinou branku FCV tehdy vstřelil čerstvě osmnáctiletý Lukáš Vaculík, dnes sportovní ředitel klubu a člen představenstva.


Petr Malášek a Lenka Nová v humpoleckém divadle Za komínem

Permalink - Posted on 2020-09-30 13:01

Zpěvačka s nezaměnitelným sametovým altem Lenka Nová, která se v posledních letech nejvíce prezentovala na koncertech s Michalem Horáčkem, navázala spolupráci s klavíristou a skladatelem Petrem Maláskem. Vystoupí v pátek 2. října v Humpolci.

Hudební spojení těchto dvou osobností hned po prvních koncertech zaznamenalo velkou pozornost a nadšení publika.  „V písních, které Lenka prezentuje svým velmi osobitým pojetím, se prolínají příběhy ženy, jež vedle krásného hlasu, profesionality a noblesy na podiu zůstává duší a srdcem především obyčejnou holkou, která prožívá životní radosti a strasti všedních dnů a nepřestává věřit v lásku a životní naplnění. Vynikající Petr Malásek pak velmi zkušeně a instinktivně doprovází na klavír jednotlivé písně. V sálech vzniká neopakovatelná atmosféra srovnatelná s koncerty, kdy Petr spolupracoval na jednom podiu s Hanou Hegerovou,“ přibližuje Kateřina Čermáková, programová ředitelka divadla.
Koncert začíná v divadle Za komínem v Humpolci ve 20.00, vstupné je 330 Kč v předprodeji a 380 Kč na místě.


Podzim na Roštejně pokračuje

Permalink - Posted on 2020-09-30 12:02

Hrad Roštejn nedaleko Telče měl v letních měsících rekordní návštěvnost, nyní vstupuje do posledního měsíce letošní sezony, mění se ceník a otevírací doby hradu.

Lovecký hrad Roštejn zažil v roce 2020 podle slov kastelánky Kateřiny Rozinkové jednu z nejzajímavějších sezon ve své historii. „Původně se mělo jednat o první rok, kdy budou poprvé od dubna až do října přístupné všechny nové expozice hradu, nicméně kvůli epidemii koronaviru byla nakonec sezona zahájena až v červnu.
Celý červen navíc museli návštěvníci i zaměstnanci v interiérech pobývat v rouškách, stejně jako po část letních prázdnin a září. Prázdninové měsíce červenec a srpen znamenaly pro Roštejn rekordní návštěvnost čítající dohromady necelých 40 000 osob v interiérech hradu. To bylo způsobeno jednak zvýšeným zájmem o domácí turismus a jednak mimořádným opatřením Kraje Vysočina o slevě ze vstupného v krajských příspěvkových organizacích. Tato slevová akce končí posledním zářijovým dnem a od začátku října hrad čeká návrat k původnímu ceníku,“ popisuje kastelánka Roštejna.
S koncem září se rovněž mění otevírací doba hradu, který tak bude přístupný pouze o víkendech a státním svátku.
„Také v říjnu platí otevírací doba od 10.00 do 17.00 s polední pauzou od 12.00 do 13.00.
Ačkoli bylo zkraje návštěvnické sezony nutné zrušit některé kulturní akce (Myslivecký den a Roštejnský hodokvas), podařilo se během dalších měsíců vrátit v rámci provozu takřka do normálního stavu a realizovat například divadelní prohlídky, letní kino či sérii jazzových koncertů. I přes průběžně upravovaná nařízení byl Roštejn i letos oblíbeným cílem snoubenců, kteří zde prožili svůj svatební den,“ hodnotí Kateřina Rozinková.
Správa hradu podle jejích slov doufá, že příští sezona 2021 nebude už nijak narušena mimořádnými opatřeními a že se podaří navázat na všechny tradiční kulturní akce a doplnit jejich nabídku třeba i některými novými.


Legalizovali výnosy z trestné činnosti, čelí obvinění

Permalink - Posted on 2020-09-30 11:43

Havlíčkobrodským kriminalistům se podařilo rozkrýt trestnou činnost čtveřice lidí z Havlíčkobrodska, která poškozovala věřitele a legalizovala výnosy z trestné činnosti.

„Starší z žen a šestačtyřicetiletý muž jsou obviněni z toho, že od počátku vzniku společnosti na agenturní zaměstnávání pracovníků fakticky řídili její ekonomické děje a osobně jednali s věřiteli za účelem získání finančních prostředků pro svoji vlastní potřebu, nikoli za účelem řádného podnikání. Z firemních účtů vybírali nebo nechali vybírat peníze, které si následně přerozdělovali, z vlastnictví společnosti nechali odstranit část majetku. Osmadvacetiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž jim v tom byli nápomocni, protože jako oficiální jednatelé firmy byli srozuměni s jejich jednáním a v některých případech osobně prováděli například výběry finanční hotovosti. Většinou využívali platbu v hotovosti s cílem zastřít původ peněžních prostředků a učinit je tak nedohledatelnými. Peníze používali pro vlastní potřebu i s vědomím, že si společnost řádně neplní své závazky vůči svým věřitelům,“ popsala trestnou činnost čtveřice policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Šestačtyřicetiletý muž a padesátiletá žena byli podle informací policistů obviněni ze spáchání zločinu poškození věřitele ve spolupachatelství a osmadvacetiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž ve formě pomoci. Všichni čtyři čelí obvinění ze spáchání zvlášť závažného zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti ve formě spolupachatelství. Trestní stíhání proti právnické osobě bylo zahájeno ve věci spáchání zločinu poškození věřitele.
Na obviněného šestačtyřicetiletého muže a padesátiletou ženu podal státní zástupce návrh na jejich vzetí do vazby, soud návrh akceptoval, na oba uvalil vazbu a policisté je eskortovali do věznice. Další obviněný muž se ženou jsou trestně stíháni na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za uvedenou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody na tři až deset let.


Malá návštěva na Old rockers festu v Havlíčkově Brodě

Permalink - Posted on 2020-09-29 16:41

V Havlíčkově Brodě se uskutečnil v sobotu 26. září v Kulturním domě Ostrov Odl rockers fest. Opatření Covid–19 se tu podepsalo stejně jako na mnoha místech v republice k přeložení či zrušení kulturních akcí.

Někteří pořadatelé se snažili uspořádat koncerty, aby se vyhovělo podmínkám: konec akce ve 22.00 a omezená kapacita návštěvníků vzhledem k zavedení míst k sezení. Dobře připravený Old rockers fest v Kulturním domě Ostrov Havlíčkově Brodě nabídl čtyři skupiny.
V 18.00 se objevila na pódiu skupina Nonsense z Velkého Meziříčí. Brodské publikum tuto kapelu zná, protože v posledních letech hrála v klubu Oko. Nonsense: Petr Bureš – zpěv, Michal Duben – kytara, Jakub Karban – basa a Ondřej Duben – bicí.
Po nich hrála Atomová Mihule ze Žďáru nad Sázavou, která byla založena v roce 1977. Pamatuje také různé zákazy hraní. V současné době hraje v sestavě Vratislav Fiksa – basa, Zdeněk Máca – bicí, zpěv a Jiří Neplech Veselý – kytara, basa.

Jako třetí vystoupila domácí kapela Našrot v klasické sestavě: Petr Hraboš Hrabalik – zpěv, akustická kytara, Jiří Martha Dvořák – basa, Josef Jouza Bárta – bicí a Tomáš Ceemek Hájek – kytara.
Na závěr hudebního večera vystoupila plzeňská skupina Znouzectnost. První veřejné vystoupení měla 26. listopadu 1986 ve ve vysokoškolském klubu v Plzni. Od roku 2010 Znouzectnost vystupuje v trojčlenné sestavě Caine (Jaroslav Matějovský) – bicí, zpěv, Golda (Oldřich Neumann) – baskytara, zpěv a Déma (Petr Škabrada) – kytara, zpěv.
„Dnešní koncert navštívilo jen třicet platících. Příčinou je, že lidi se bojí chodit na koncerty a otevírací doba do 22.00. Moc mě to mrzí, ale jsem nucen koncerty: 3. 10. (XIII. století a spol…), 9. 10. (VD, Zputnik, Driák, IS), 30. 10. (Dukla Vozovna a spol…) 2020 zrušit a přeložit na jindy. Stejně tak budu postupovat i u jiných akcí do konce roku,“ uvedl Jakub Cecek Tauber, pořadatel Odl rockers fest.